Welcome to America

Už skoro 3 týdny cestujeme autem po Americe a pořád žádný článek. To je ostuda! Tak to pojďme rychle napravit.. Na mojí obranu snad jen to, že 2 měsíce v latinské Americe se podepíšou na morálce každého (maňana, maňana..)

Kulturní šok na nás tentokrát zaútočil pěkně zostra a stále si ještě zvykáme na západní jídlo, moderní silnice, pitnou vodu z kohoutku, a že elektřina s wifi funguje v každou denní hodinu.

IMG_3980.JPG

První konfrontaci s „civilizací“ jsme zažili hned po příletu na letiště v Miami. Po nočním sedmihodinovém letu jsme se už nemohli dočkat na sprchu a postel. Od centra nás dělilo ještě docela velká vzdálenost, a tak jsme se tam museli nejdříve vymyslet, jak se tm dostat.

První řidič shuttle busu, kterého jsme potkali, se podíval na naší rezervaci a skoro nás odmítl do hotelu odvézt. Sehrál nám zajímavou scénku. „Jime, podívej kde bydlí..“ „Jak jim to mohli prodat…, hrozná oblast, to je něco jako ghetto, víte.“ „Proč nebydlíte v centru?“ „Tady vás okradou i za dne. Hlavně tam nesmíte nikdy jezdit hromadnou dopravou!“

Tak trochu v nás s kolegou vzbudil pocit, že by bylo asi lepší si rovnou na letišti koupit pistoli, abychom se tam vůbec mohli odvážit. Nakonec nám blahosklonně nabídl slevu, že udělá výjimku a za 50 dolarů nás tam sveze. Hehe… Po všelijakých prapodivných ubytování v Indii a veřejnou dopravu v Bolívii, jsme se přecejen trochu zocelili, takže jsme se na něj usmáli a šli dál. Z letiště jel parádní autobus za dva dolary a zastavil nám přímo před hotelem. Lepší ubytování jsme už několik měsíců neměli.

Většinou veřejnou dopravu preferujeme, protože je to levnější a i větší zábava, ale v Americe takhle skoro cestovat nejde. Všichni tu mají vlastní auto a dojíždí. Autobusy tu jezdí podle spontánního jízdního (ne)řádu a téměř výhradně v nich potkáte jen černochy (mimochodem, přetrvávání rasové rozdělenosti americké společnosti by stálo na samostatný článek).

IMG_3911.JPG     IMG_3908

Takže i když jsme se o to první týden pokoušeli, tak jsme nakonec usoudili, že pokud se chceme dostat všude, kam máme v plánu, vlastní auto bude nezbytnost. Naše trable s půjčením auta asi napíšeme v samostatném článku o našem roadtripu.

IMG_4035.JPG

Amerika je sice v mnoha ohledech dost drahá země na cestování, ale kvalita servisu je tu prvotřídní. I když většinou spíme v těch nejlevnějších motelech, tak se provozovatelé strašně snaží. Všechno je to o detailech. Třeba v minulém motelu mě dostalo, když jsem si všiml, že uklízečka u vyměněného toaleťáku ohnula konec, aby se lépe hledal :) Je to blbost, ale člověka to potěší…

Je to prostě ráj kapitalismu. Včera jsme jeli po bezplatné pětiproudé dálnici kde byl jeden přednostní VIP pruh, za který se platilo. Ten systém tady je docela zajímavý hybrid. Všichni tu platí povinně vysoké daně a mají fantastické a široké silnice zadarmo. Ale jestli chceš jet bez čekání a bezpečněji, tak ještě přitlač. A tak je to tu se vším..

IMG_38755462c8324d61d.JPG

No a finálně – JÍDLO. To si určitě zaslouží později vlastní článek. Ale ve zkratce: Je ho tu hodně a je dobrý. Budeme cvalící. Burgrům se nedá odolat, takže před Vánocema budeme vypadat takhle… Ne vážně, tady držet dietu nejde.

IMG_3676.JPG

 IMG_39735462c83a8d36a.JPG    IMG_3665.JPG

 

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *