Ve víru festivalů města Sucre

Po dlouhém putování pouští Atacama jsme se rozhodli ztrávit dva týdny ve městě Sucre a zapsat se na intenzivní kurzy Španělštiny. Hlavní město Bolívie je jako stvořené pro odpočinek v jinak rušné zemi a kromě zajímavé koloniální architektury nabízí mnoho kulinářských překvapení (především nepřekonatelné pekárny). Představa klidně strávených deseti dnů zabořených do učebnic španělštiny se rychle rozplynula, když jsme se dozvěděli, že oba víkendy se tu konají obrovské oslavy patronky města –  Panny Marie Guadalupské.

P9131907.JPG

To, že Bolívijci umí slavit jsme se přesvědčili už první víkend. Ulice zaplnili doslova tisíce lidí v kostýmech tančících na hlasitou hudbu dechové kapely a bubnů. Fiesta začíná v 10 dopoledne a od té doby je téměř nemožné se pohybovat po ulicích kudy průvod prochází. Účastní se jej stovky a stovky souborů, které mezi sebou soupeří jak originalitou krojů tak hlasitostí hudby a další desetisíce lidí okupuje chodníky a přilehlé ulice ve snaze získat co nejlepší výhled.

IMG_2706    IMG_2689

Celá trasa průvodu je dlouhá asi 2 kilometry a protančit jí trvá přibližbě 3 hodiny. Protančit tak dlouhou dobu ve vysokém tempu by nezvládla ani Olga Šípková za mlada a tak se téměř všichni účastníci pochodu celou dobu posilňují lístky koky a někteří i notnou dávkou alkoholu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA                                         IMG_3351 Průvod končí na hlavním náměstí kde často tanečníci padnou vyčerpáním, aby se za pár minut zase přidali k nově přicházejícím souborům, křepčili až do rána, odpalovali dělobuchy a pokračovali v pití. To vše samozřejmě na počest matičky města panny Marie :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PS:

V Sucre nás zaujala ještě jedna docela zajímavá věc. Každé ráno a odpoledne se na přechodech zjevily postavičky zeber a pomáhaly chodcům přejít ulice. Původně jsme si mysleli, že se jedná jen o nějaký happening ale místní nám vysvětlili, že to je reakce města na neukázněné řidiče a jediný způsob, jak zajistit bezpečnost chodců. Když někdo potřebuje přejít ulici, tak zebra přiskočí, vezme chodce za ruku nebo kolem ramen a společně přechod přejdou. Služba tu funguje už tři roky a těší se velké oblibě obyvatel. Především těch nejmenších.

zebras


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *