Salar de Uyuni

Postupně se propracovováváme jižní Amerikou vstříc Peru a posledních deset dní jsme zakotvili v nádherném vysokohorském městečku Sucre, kde jsme se rozhodli intenzivně věnovat Španělštině. Protože nás městský život a divoké festivaly plně pohltili (o tom někdy příště), tak jsme se k napsání pořádného článku dostali až nyní. Přitom by byla škoda vynechat zrovna tento článek. Při našem přejezdu do Bolívie z Chille jsme totiž navštívili jedno z nejhezčích a nejzajímavějších míst za celou naší cestu – největší solnou pláň na světě u města Uyuni.

IMG_2411

IMG_2574.JPG

Tato solná poušť na jihu Bolívie je pozůstatkem ohromného jezera, které vyschlo přihližně před 13 000 lety. Dnes tu po něm zůstala obrovská solná placka o velikosti neuvěřitelných 10 582 km2, kde to vypadá jako na jiné planetě. Dokonale rovná plocha a bílo, kam se člověk podívá. Je to neskutečně svobodný pocit, ocitnout se na místě, kde obzor splývá s oblohou, a je téměř nemožné pracovat s perspektivou.

IMG_2650      IMG_2546.JPG

IMG_2614.jpg

Krusta je 2 až 10 metrů silná a odhaduje se, že tu leží až 10 miliard tun soli. Místní jí nenechávají jen tak ležet ladem a čile jí těží. Není to ale vůbec záviděníhodná práce – používají k tomu jen motiky. Poušť se navíc nachází ve výšce 3600 metrů nad mořem a díky ozónové díře je zde jedno z nejostřejších slunečních záření na světě. Sůl se v okolí také používá jako stavební materiál. My jsme jednu noc spali v hotelu postaveného ze soli a můžeme si to jenom pochválit. Sice má sůl mizernou tepelnou izolaci, ale zato se nám báječně dýchalo :)

IMG_2538

Uprostřed téhle abstraktní nádhery je ještě jednen unikát. Malý vulkanický ostrov, porostlý lesem obřích kaktusů, vysokých až 8 metrů, ze kterého je úžasný výhled široko daleko. Létají tu malí ptáčci, které neodradí hrozivé bodliny kaktusů a dokáží na ně usednout. A živelný kontrast obklopující pustině doplňují ještě sympatické lamy, které lhostejně pozorují každodenní návštěvníky ostrova. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IMG_2478      IMG_2509

A na konci této okouzlující krajiny, kousek od městečka Uyuni, na nás čekalo tiché pohřebyště starých lokomotiv a vagónů. Uyuni bylo kdysi železničním centrem, ale jeho sláva už dávno zašla. Vraky tu místní nechali postávat, jako by čekali, že se dny bohatsví a slávy opět vrátí. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *