New York, New York

Měsíc v New Yorku nám skončil a nejspíš budeme potřebovat delší časový odstup, abychom našli ta pravá slova. Přesto se pokusíme, dokud jsou dojmy ještě živé, popsat náš newyorský dojezd roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozhodli jsme se pro New York proto, abychom během tohoto cestovního roku zažili i protipól kulturám rozvojových zemí a divoké přírodě. A není asi na světě dokonalejšího exempláře, než právě NYC. A pro celý měsíc jsme se rozhodli proto, že se tato délka osvědčila jako minimální čas na důvěrnější poznání místa. Za měsíc už člověk projde fází nadšení, zorientování se a alespoň lehkého prokouknutí pod povrch, které ho zase motivuje popojet dál.

Žili jsme si tedy trochu jako Newyorčané, s pracováním po kavárnách, chozením na koncerty, muzikály, výstavy a vztekáním se z výluk metra.

IMG_4854                    IMG_4753

A jaký je tedy New York? Každý na něj bude mít rozhodně jiný názor. My bychom ho ale popsali slovy „extrémní město“, protože takovou koncentrovanou směs národností, kultur a mrakodrapů nenajdete asi nikde. Představa o tlustých Američanech tu padá, protože jsou všichni hezky fit díky neustálému dobíhání pracovních schůzek a metra (i my jsme okamžitě chytli tempo). Dále je to centrum úžasné architektury, technologií, kultury a gastronomie. Toto město zkrátka má co nabídnout. Jen se člověk musí připravit na to převálcování hlukem, rychlostí, davy lidí a absurdních zážitků.

IMG_4628

Všimli jsme si, jak si místní vypěstovali krunýře a kamennou apatii vůči podivínům (a že jich tu je). Ono rozčepýřené individuum pak může na kravaťáka mluvit z deseti centimetrů o tom, jak ho Pán spasí, a uhlazenec nejen že nereaguje, ale zvládne se na něj za celou dobu nepodívat … obdivuhodné sebeovládání.

Nemůžeme se ale asi divit. Plně vnímajícímu člověku by tu prostě hráblo.

IMG_4467   OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Time Square je vrcholem vjemového ataku. Okamžitě, jak člověk vyleze na ulici, stoupne mu tepová frekvence tak o 30% (změřeno iPhonem :-) ), v noci tu světlo z reklam osvítí ulici jako ve dne a semafory pro chodce slouží spíše jako doporučení než jako pravidlo (jak řekl Václav, kterého jsme tady potkali: „V NY se nemůžeš zastavit. Jinak tě okradou!“)

IMG_4517

Poměrně často jsme byli svědkem incidentu na ulici. Lidé jsou schopní se poprat i kvůli úplné blbosti. Prostě do nich někdo drkne a má smůlu, že byl ten den už padesátý a ten člověk to už nedá. Tohle neuvěřitelné tempo je také jeden z důvodu, proč na Manhattanu skoro vůbec nežijí rodiny s dětmi a starší lidé. Většinu obyvatel tu tak tvoří lidé do třiceti let.

IMG_4678           OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tahle kombinace světel, davu lidí, reklam, dopravních zácp a obrovských budov  působí jako kofein. Není čas se cítit unaveně. Člověk nemůže jinak a tomu tempu se přizpůsobí. Některé dny jsme se vraceli domů po půlnoci a teprve když jsme opustili Manhattan, jsme si uvědomili, jak vyčerpaní vlastně jsme. I proto jsme rádi, že jsme jako naší základnu zvolili Staten Island, který je hned pod Manhattnem. Sice to znamenalo trochu extra dojíždění lodí, ale zase jsme každý den ráno měli úžasný výhled na mrakodrapy a Sochu Svobody a prázdné ulice byly trochu detox.

IMG_4756

Měsíc tu utekl snad nejrychleji za celou dobu našeho cestování a máme pocit, že jsme jej využili na plno. Stihli jsme všechna zajímavá muzea, několik muzikálů, Metropolitní operu, Carnegie Hall… a pořádný kus předvánoční práce.

New York je zářivý americký sen, megalopole, hnízdo velkých filmových a hudebních hvězd, ikona a místo, kde se stále něco děje. Přesto ale nemá onu evropskou příchuť, po které se nám už stýská. Takže hurá do Norska!

IMG_4817

Nějaké tipy kam zajít a jak tu neutratit majlant si necháme asi na druhý článek o NYC. Tento už je dlouhý až dost.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *