Colca kaňon

Pouhých pět hodin autobusem od jihoperuánského města Arequipa se nachází druhý nejhlubší kaňon na světě, který do neuvěřitelné hloubky 3400 m vyřízla řeka Colca. Do tohoto kaňonu se jezdí kvůli unikátní přírodě a tradičním vesničkám, ale především kvůli pozorování jednoho z největších létajících ptáků na světě, kondora andského.

IMG_3440.JPG

Samotná cesta tam byla překvapivě náročná. Většina turistických autobusů z Arequipy vyráží kolem druhé hodiny ráno. Což nám přišlo jako masochismus, tak jsme vyrazili až odpoledne do města Chivay, které je na půl cesty, tam jsme přespali a pokračovali druhý den ráno. Z Chivay jel ale k ránu jen jeden jediný autobus, a když jsme k němu přišli, byl už úplně (podle našeho úsudku) plný. U dveří stál ale zarputile zástup patnácti lidí, tak jsme se také zařadili do fronty. Na tento stav jsou tu asi zvyklí, takže jsme se, k našemu překvapení, opravdu dovnitř všichni nacpali. Lidi seděli na sobě, uličku vyplnili do posledního centimetru, ale venku pořád ještě pár lidí bylo. Řidič tedy za ďábelského smíchu použil jednoduchou techniku – rozjel se a prudce zabrzdil, takže se všichni sesypali dozadu, a mohlo se jet.

IMG_3381

Po dvou hodinách jsme byli v Cabanaconde, kde začíná trek do kaňonu. Hned ze začátku se nás chytli dva veselí pouliční psi, kteří se nás drželi celé dva dny. Dali jsme jim jména perro a perrito, sem tam nějakou dobrotu, a oni nám za to dělali skvělou společnost.

IMG_3386      IMG_3362

Colca kaňon je opravdu neuvěřitelně krásné místo. Všude rostou kaktusy, na vrcholkách hor leží sníh, středem teče zelená divoká řeka a sesuvy půdy, způsobené vysekáním cest do prudkých stěn kaňonu, na nich vytvořily barevné pruhy. Na tomto kaňonu je také velmi sympatické, že na jeho dně leží oáza s bazény a datlovými palmami, kde se můžete zrelaxovat.

IMG_3375.JPG

První den jsme sešli až nad dno. Také jsme se podle toho cítili, a tak jsme zakotvili ve vesničce San Juan. Druhý den jsme ale plní sil prošli kaňonem do oázy, tam dali pauzu, a ještě to odpoledne vylezli zase nahoru. Opět jsme hrdinsky odolali nabídce pronajmutí si muly a vyšlapali si to hezky po svých. Plazili jsme se nahoru asi tři hodiny a do posledního metru se styděli, protože nám dole řekli, že rekord je 45 minut.

IMG_3428

A slavné kondory jsme si nechali na závěr. Na vyhlídku se musí jet brzy ráno, protože zde tito obří ptáci létají jen do devíti hodin. Když je pěkné počasí (a my jsme to štěstí měli) létají vám nad hlavou jen pár metrů, což je neskutečná podívaná. Kondor andský má rozpětí křídel kolem tří metrů. Je vynikajícím letcem a většinou jen plachtí ve větru, aniž by zamával křídly. Živí se mršinami a má velmi ostrý zahnutý zobák, takže si poradí i s krávou. Kondoři jsou monogamní a při námluvách spolu pár synchronizovaně plachtí. Zajímavé na těchto ptácích je, že se dožívají úctyhodných 85 let a svůj život zakončí sebevraždou. Vrhnou se střemhlav k zemi, a když se povede, že vám tento macek takto přistane před domem, přinese vám to podle náboženské tradice velké neštěstí.

IMG_3484.JPG

IMG_3476

 


1 komentář u „Colca kaňon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *